Warning: set_time_limit() has been disabled for security reasons in /home/darolfek/public_html/connect.php on line 2

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/darolfek/public_html/connect.php:2) in /home/darolfek/public_html/connect.php on line 4

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/darolfek/public_html/connect.php:2) in /home/darolfek/public_html/connect.php on line 4
انتشارات دارالفکر - درباره بنیانگذار
ایمیل:

رمز عبور:


عضو نیستید؟
برای عضویت در سایت اینجا را کلیک کنید.
ایمیل:

رمز عبور:

تکرار رمز عبور:

• فضائل السادات
تشریح مقام سادات بنی الزهرا (ع)
قیمت: ۲۷٬۵۰۰ ریال
• المیزان فی تفسیرالقران(ترجمه المیزان)40جلدی
قیمت: ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال
• آثار شگفت صلوات
قیمت: ۲۴٬۰۰۰ ریال
 
صفحه اصلیخبرهاتازه های نشرمعرفی و نقد کتابفهرست موضوعیدرباره بنیانگذاردرباره ماتماس با ما
» دارالفکر > درباره بنیانگذار

درباره بنیانگذار

درباره بنیانگذار

سيرى در زندگى سياسى فرهنگى‏
حجت الاسلام والمسلمين سيد عبدالحميد مولانا
مؤسس انتشارات دارالفكر قم‏

فصلنامه پیام بهارستان، دوره دوم، سال اول، شماره چهارم، تابستان 1388، صص 454-464


سیری کوتاه در زندگی

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالحمید مولانا مؤسس انتشارات دارالفکر و از روحانیان مبارزر، در سال 1308 در خانواده روحانی در شهر تویسرکان دیده به جهان گشود.
در دوران طفولیت از نعمت پدر محروم شده ومادر سرپرستی فرزند را عهده دار گردید.
تحصیلات اولیه علوم اسلامی را در زادگاه بپایان رساند. برای ادامه تحصیل راهی تهران و در مدرسه آیت الله برهان، در جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) مشغول تحصیلات عالی شدند. پس از مدتی به قم مهاجرت نموده و در درس اساتید بزرگ حوزه حضرات آیات عظام: حجت، سلطانی، امام خمینی، علامه سید محمّد حسین طباطبائی حاضر شدند.
در دوران نهضت ملّی شدن نفت، ایشان از مدافعان آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی بودند. با آغاز نهضت امام خمینی در مبارزه علیه رژیم ستم شاهی همواره حضوری مستمر داشته، بارها احضار، زندان، بازجویی و تبعید را تحمل و تا فروپاشی رژیم از پای ننشستند. ایشان در شمار روحانیون ممنوع المنبر نیز بودند.
در کنار تحصیل و تدریس، فعالیت فرهنگی، نشر و پخش کتاب را آغاز و بیش از 20 سال آثاری در قلمرو فرهنگ و سیاست چاپ و نشر نمودند. نشر برخی از آثار فقهی و سیاسی حضرت امام از جمله این منشورات بود.
مرحوم مولانا در سال 1375 پس از اندک زمانی کسالت در هشتم آبان برحمت حق پیوست و در قم، قبرستان ابو حسین بخاک سپرده شد، عاش سعیدا و مات سعیدا.
با آن که چند بار کتابخانه ایشان مورد یورش ساواک قرار گرفت، اما حدود 4000 جلد کتاب علمی و نفیس در کتابخانه شخصی داشت که به کتابخانۀ آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی وقف نمود. و این گونه عالمی صالح و صادق که عمری در راه خدمت به اسلام، جامعۀ اسلامی، فرهنگ اسلامی است این مرز و بوم در برابر استبداد و استعمار ایستاد و از حریم و حرم مسلمین دفاع نمود، نزدیک به هفتاد سال عمر با برکت، همراه با خدمت را بپایان رساند. و اینک فرزندش ادامه دهنده راه پدر در نشر معارف اسلامی که توانسته در طی سالهای 1360-1390 افزون از 1000 عنوان کتاب منتشر و یکی از ناشران موفق باشد. امید است با چاپ و نشر کتب اسلامی با کیفیت و کمیت مطلوب راه پدر را ادامه دهد.
88/2/24
قاسم تبریزی


مرحوم مولانا در اسناد ساواک

مرحوم مولانا از آغاز نهضت امام خمینی جزو فعالان سیاسی بود. انتشار کتب، ارتباط با شخصیتهای سیاسی در قم، تهران، مشهد، اصفهان... حساسیت ساواک نسبت به ایشان را بالا برد. در سال 1347 احضار و مورد بازجوئی قرار گرفت. خصوصاً کتب ممنوعه از نظر مقامات امنیتی را چاپ، منتشر، پخش مینمود. آشنائی ام از سالهای 1348 و ارتباط از سالهای 1350 هنگامی که در مؤسسه بعثت مشغول کار شدم، خصوصاً مرحوم استاد فخرالدین حجازی با ایشان مرتبط بودند. چندین بار باتفاق آقای حجازی و برخی از دوستان به منزل ایشان هم رفتیم. از وضع سیاسی، اوضاع حوزه، فعالیت طلاب، حساسیت ساواک، فشار بر روحانیون مدافع امام خمینی صحبت می نمودند. انتشار کتب ولایت فقیه، جهاد اکبر، پخش اعلامیه ها، همکاری با مرحوم آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی و... باعث دستگیری و تبعید ایشان در مرداد 1352 شد. در اواخر همین ماه بود که ایشان محکوم به اقامت اجباری یا تبعید به تفت کرمان شد. گر چه در همین زمان بیش از 20 روحانی، مدرس بزرگ حوزه جزو تبعیدشدگان بودند. حجت الاسلام واعظ عبائی، آیت الله شیخ عباس محفوظی، حجت الاسلام عبدالمجید معادی خواه، آیت الله محمد یزدی، مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی... که هر کدام توسط ساواک به منطقه ئی تبعید شدند.
وضعیت آب و هوای کرمان، خصوصاً تفت باعث بیماری ایشان شد. از سوی دیگر ]با وجود[ مشکلات زندگی و وضعیت اقتصادی خانوادگی ایشان، خصوصاً مرحوم مولانا از سهم مبارک امام (ع) استفاده نمینمودند. فلذا آقای محمد محمدی اردهالی مدیر انتشارات محمدی در تهران با فداکاری و روش پسندیده ای که همواره داشته و دارند، در کمک به ایشان کوتاهی ننموده، علاوه بر آن که در فروش و پخش کتب منتشره دارالفکر تلاش مینمودند از راههای دیگر هم تا حدی رفع مشکل نمودند. با آن که خود ایشان در خطر بوده، ولی شجاعت، صداقت و اصل برادری را بجای آوردند، البته ناشران دیگر هم تا آن جا که امکان داشت، کتب ایشان را پخش میکردند. خصوصا در دوران تبعید سه سال آخر که در محدودیت بودند.
خود ایشان میگفتند: »در موقع اقامت در تفت حق تدریس، سخنرانی، شرکت در مجالس عمومی نداشتم و ساواک دستور داده بود شدیداً جلوگیری نمایند و حتی اجازه دایر نمودن کلاس درس و بحث هم نداشتیم«.
ساواک در مورد علمای تبعیدی آن دوران به شرکتهای مسافربری هم دستور داده بود، به این افراد (شاید لیست داده بود) بلیط نفروشند. در همان زمانی که محکومین همه به تبعیدگاه رفته بودند آیت الله ربانی شیرازی که یکی از مرتبطین با موضوع بودند و از مدرسین برجسته حوزه و مدافعان نهضت امام خمینی در زندان تحت بازجویی شدید قرار داشت. ۱
چندی قبل که با فرزند ایشان (آقا مهدی مولانا از ناشران متعهد و ادامه دهنده راه پدرش) درباره مرحوم مولانا صحبت میکردیم، وی مجموعه ای از اسناد ساواک، شهربانی... را بمن داد. در این اسناد هم به نکات مهمی برخوردم، از جمله در شهریور 1352 تبعید ایشان را به رفسنجان به مدت سه سال نوشته بود.۲ گر چه خود ایشان بر ایمان از تفت صحبت میکرد. در صورتی که در گزارش 28 شهریور آمده است در اجرای اوامر صادره اقدامات لازم معمول و عبدالحمید مولانا محکوم به اقامت اجباری در تفت یزد، اسکان یافته و تحت مراقبت قرار گرفته است. و ایشان با تلفنهای شماره... تماس گرفته و دوباره به تفت مراجعت کرده است. ۳ پرویز ثابتی از چهرههای وابسته به حزب بهائیت و مدیر کل اداره سوم ساواک در پاسخ به اداره کل ساواک یزد می نویسد: »دستور فرمایید ضمن مراقبت کامل از اعمال و رفتار نامبرده بالا تذکرات لازم بوی داده شود تا چنانچه در آینده محل اقامت اجباری خود را ترک و به یزد مسافرت نماید این موضوع ترک منطقه محسوب و برای بار اول به سه ماه زندان محکوم و در صورت تکرار تصمیمات شدیدتری درباره اش اتخاذ خواهد شد، و از نتیجه این اداره کل را آگاه سازند۴« در این که آیا این تمامی اسناد بود که آقا مهدی مولانا در اختیارم گذاشت یا بخشی از آن، نمیدانم، ولی بهر صورت باید در بخش خدمات ناشران اسلامی در دوران ستمشاهی کاری صورت گیرد. خصوصاً آن دسته که فعالیت سیاسی انقلابی داشتند، ثبت و ضبط گردند؛ همچون انتشارات پیام اسلام، انتشارات قائم اصفهان، انتشارات دارالفکر قم/ انتشارات اسلامی تهران/ کانون انتشار تهران/ ...

در سندی که از ساواک قم به تهران ارسال شده است، ارتباط مرحوم مولانا با آیت الله احمد آذری قمی که به تعبیر ساواک از محکومینی دیگر میباشد، خبر می دهد. در این میان شخصی بنام علی گل میرزائی کارمند اداره آموزش و پرورش قم که اهل تویسرکان و با مولانا همشهری است، ارتباط مولانا با شیخ احمد بیگدلی آذری ]از مدرسین حوزه علمیه قم و مؤسس انتشارات دارالعلم قم.[ از نظر ستاد مشخص است. و این را منبع نفوذ ساواک اطلاع داده است.۵ گرچه قصد من فقط خاطراتی از مرحوم مولانا و فعالیتهای ایشان بود، اما اسنادی که بدستم رسید هم کار را آسان نمود که مستند بنویسم. و هم مشکل کرد که از حد خاطرات گذشت و به نوعی به فعالیت پنهان و گسترده ایشان اشاره میشود (البته تمام اسناد بدستم نرسید!) اما آن چه در عمل دیدیم و میدانستیم و در سند ساواک هم آمده است ارادت و اطاعت ایشان به امام خمینی بود که به سالهای دهه 1330 میرسید در سندی که به امضای پرویز ثابتی است آمده:
»عبدالحمید مولانا یکی از روحانیون ناراحت و اخلالگر طرفدار [امام] خمینی در شهرستان قم بود که در فعالیتهای ضد امنیتی و تحریم طلاب علوم دینی و متعصبین مذهبی به شورش و بلوا دخالت داشته است که بهمین جهت وضعیت او در کمیسیون امنیت اجتماعی شهرستان قم مطرح شده و در نتیجه طبق رأی کمیسیون مذکور به سه سال اقامت اجباری در تفت یزد محکوم گردیده و روز 52/5/23 بوسیله مأمورین ژاندارمری کل کشور به منطقه مذکور بدرقه و اعزام گردیده است. علیهذا مراتب جهت آگاهی اعلام میگردد۶«.
پس از چند ماه که از اقامت ایشان گذشته بود، دچار بیماری میشوند. و این فشار روحی، آب و هوای منطقه [موجب] محرومیت از هر گونه فعالیت فکری، علمی، تدریس، منبر... بود.
در این که در برخی اسناد بافت کرمان. رفسنجان آمده است آرشام ریاست ساواک کرمان مینویسد:
«بر اساس تحقیقات تکمیلی عبدالحمید مولانا طبق رأی کمیسیون امنیت اجتماعی شهرستان قم به شهرستان بافق یزد تبعید که اشتباهاً ابتدا به بافت و سپس به محل اصلی تبعید در بافق اعزام گردید۷»
در این مدت ملاقات های خصوصی و ارتباط با آیت الله شهید محمد صدوقی داشتند. گر چه این ارتباطات توسط افراد متدین، مؤمن، مطمئن صورت میگرفت اما بعضاً ساواک بدلیل داشتن منابع و افراد کار آزموده متوجه میشد.
مرحوم مولانا در تبعید اوّل دچار بیماری شدید شدند که منجر به بستری شدن در بیمارستان گردید. در سال 1353 وزارت دادگستری طی نامه ای به ریاست ساواک مینویسد: «طبق کمیسیون حفظ امنیت اجتماعی شهرستان قم باستناد ماده 5 قانون ضبط امنیت اجتماعی، وی را میتوان بخشود۸» نصیری ریاست کل ساواک در پاسخ به شعبه 15 دادگاه استان مرکزی مینویسد «با توجه به سوابق و وضعیت نامبرده بالا، فعلاً یاد شده استحقاق استفاده از بخشودگی را ندارد۹» اما بدلیل وضعیت جسمی ایشان به فومن تبعید میگردد. ساواک گیلان گزارش میدهد: مولانا نامه ای به جلالیان کتابفروش قزوین نوشته و از وضعیت تبعید خود پس از 10 ماه اقامت در تفت و انتقالش به فومن، و ضرورت آمدنش به رشت و فومن و دیدن از وی و دیگر این که دو نفر از اساتید حوزه علمیه بنامهای شیخ محمد یزدی و حاج شیخ محمد صادق خلخالی ۱۰ در رودبار در تبعید بسر میبرند۱۱» در مدت تبعید ایشان، انتشارات دارالفکر تعطیل بود و این بدستور ساواک صورت گرفت. حتی منزل ایشان طبق گفته فرزندش آقا مهدی مورد یورش قرار گرفت و فرزند کوچک ایشان از ترس دچار لکنت زبان و پس از سه روز فوت میکند! مرحوم مولانا در زمان تبعید علیرغم فشار و شدت و سلطه ساواک به فعالیت پنهانی می پردازد. تدریس علوم اسلامی، ارتباط با افراد متدین و انقلابی منطقه. رفت و آمد طلاب و دیدن ها و صحبت های مخفی در میان اسناد ساواک بعضاً دیده میشود و نامه ای از ایشان به ریاست دادگاه استان مرکز وجود دارد. اما متن نامه با تایپ ساواک صورت گرفته و مسلماً اصل نامه را ساواک به دادگاه نداده است. ایشان در این نامه (مسلماً ناقص و نارسا) از وضعیت خود در تفت. بیماری که به پزشک مراجعه نموده، مشکلات زندگی خصوصاً انتشارات که دارای مطالبات و بدهی هستند، اعتراض نموده است. ۱۲
اما آن چه در این اسناد در مورد کتب منتشر شده یا پخش از طرف انتشارات دارالفکر آمده است، چند سند میباشد:
انتشارات دارالفکر هم چون برخی از کتابفروشی ها و انتشارات اسلامی در چاپ، پخش کتب، اعلامیه، ارتباط گیری با افراد مبارز بصورت «مرکز» و «پاتوق» بود. خصوصاً هنگامی که ساواک حساسیت پیدا می کرد یا توسط منابع خود زیر نظر میگرفت یا با تعقیب، مراقبت، مواظبت، پیگیری... سعی مینمود به نوع فعالیت اطلاع و شخص را دستگیر نماید. از جمله دارالفکر بود که علاوه بر چاپ و پخش کتب امام خمینی... کتب مضره دکتر علی شریعتی را از تهران و سایر شهرستان ها تهیه و فقط در اختیار روحانیون در قم قرار میدهد. «این مربوط به سال 2531 میباشد» در ادامه همین سند آمده است با توجه به این که شخص موصوف با روحانیون افراطی و سابقه دار نیز روابطی دارد. ۱۳
نخستین کتاب «دادگستر جهان» نوشته آیت الله ابراهیم امینی که ایشان در یزد توسط روحانیون منطقه پخش میکرد که کتاب پیرامون شخصیت امام زمان (ع) میباشد۱۴. سند دیگر که باز برای ساواک به عنوان یک گزارش مهم بود به امضای پرویز ثابتی مدیر کل اداره سوم میباشد که به اداره کل قم فرستاده شد. در این نامه ثابتی به ساواک قم مینویسد:
«برابر اطلاع واصله صاحب کتابفروشی مولانا، از افراطیون مذهبی و طرفدار [امام] خمینی است که رابط بین احمد خمینی و عده ای از روحانیون افراطی میباشد. خواهشمند است دستور فرمایید صاحب کتابفروشی مزبور را شناسایی نموده و پیرامون چگونگی فعالیتهای احتمالی مشار الیه بنفع [امام] خمینی تحقیق به عمل آورده و نتیجه را باین اداره کل منعکس نمائید۱۵».
در سندی دیگر پیرامون فعالیت دارالفکر آمده است:
ساواک قم اعلام داشته چون گزارشهای واصله حاکی بود که مؤسسه مطبوعاتی دارالفکر در قم مبادرت به فروش کتب مضره مینماید لذا روز 47/3/8 مؤسسه مزبور بازرسی گردید و تعدادی کتب مضره بدست آمده که در ساواک محل نگهداری میشود.
ساواک مذکور اضافه نموده دو نمونه کتاب تحت عنوان (حاشیه آیت الله خمینی بر عروةالوثقی) و (تهذیب الاصول) که شخصی بنام شیخ جعفر سبحانی تبریزی [حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی تبریزی] در جلسات درس آیت الله خمینی فرا گرفته و بصورت کتاب چاپ کرده از مؤسسه دارالفکر کشف شده و در پایان نظریه مرکز را درباره استرداد آنها که تعدادشان زیاد است استعلام نموده است.
با عرض این که دو کتاب موصوف صرفاً درباره مسائل مذهبی است و فقط روی جلد آنها بنام آیت الله خمینی درج شده مراتب جهت صدور اوامر مقتضی معروض گردید۱۶ در یک گزارش دیگر 8 عنوان کتاب که بین 1 تا 13 نسخه توسط ساواک پس از بازرسی گرفته شده است، آمده:۱۷
1- شیعه و زمامداران خودسر 5 جلد ۱۸
2- اسلام و صلح جهانی 3 جلد ۱۹
3- زرد های سرخ 8 جلد ۲۰
4- خواسته های بشر 1 جلد ۲۱
5- توضیح المسائل [امام] خمینی 13 جلد ۲۲
6- دنیا در خطر سقوط است 1 جلد ۲۳
7- تهذیب الاصول [امام] خمینی تعداد زیاد ۲۴
8- تعلیقه بر عروه الوثقی [امام] تعداد زیاد ۲۵ ۲۶
بار دیگر در سال 47 دارالفکر مورد یورش ساواک قرار میگیرد و .. کتب مضره ای طبق صورت بدست آمده!!
مأمور ساواک هفته بعد اعلام میکند .. تردیدی نبود که صاحب کتابخانه [کتابفروشی] نسبت به مخفی نگاه داشتن مابقی آن کتب اقداماتی معمول میداشت و احتمالاً مقدار زیادی از آنها را پنهان می نمود که بهمین علت پیشگیری و کلیه آنها ضبط شد.۲۷

1353

حجت الاسلام مولانا در 1353/9/13 از زندان و تبعید آزاد و به قم مراجعت می نماید، به احیای کتابفروشی و انتشارات میپردازد. یکی از منابع ساواک گزارش میدهد:
مولانا یک کتابفروشی در خیابان ارم دارد با توجه به دستگیری های پاره ای از روحانیون که با او در ارتباط بودهاند، پس از ترخیص از زندان مجدداً کتب دکتر علی شریعتی را توسط هم فکران خود در تهران و قم تهیه و فقط در اختیار روحانیون قرار میدهد.
علیهذا با توجه به مراتب فوق تصویب بفرمائید موضوع به ساواک قم اعلام تا مراقبت های لازم بعمل آورند. ضمناً اوراق مربوطه به پیوست تقدیم میگردد.۲۸
و آن چه از چشم ساواک پنهان بود، پخش اعلامیه، کتب حضرت امام و دیگر کتب ممنوعه بوده. خصوصاً آن بخش از کتاب های خاصی که در سالهای 1353-1357 بصورت مخفی چاپ، تجدید چاپ و توسط افراد مطمئن فرستاده میشد. و این را فقط دوستان و همکاران خاص الخاص میدانستند.
درست در همین سالها هم مرحوم مولانا فعال بود. فقط این بار به دقت و مواظبت بیشتر!
که هم خودش نقل میکرد و هم در اسناد آمده است.

تدریس در تبعید

حجت الاسلام پس از انتقال از یزد به فومن، علیرغم مواظبت و دقت ساواک گیلان فعالیت خود را آغاز میکرد.
در خرداد [سال] 1353 گزارشی به ریاست ساواک تهران ارسال می شود که اطلاعات واصله از طریق منابع و همکاران مورد نظر حاکی بود که نامبرده بالا در جلسه در محل مدرسه مذهبی قائمیه شهرستان فومن که مکان درس طلاب علوم دینی میباشد جهت تدریس حاضر و به طلاب قسمتی از دروس مربوطه را آموخته است در تحقیقات معموله موضوع مورد تأیید قرار گرفت لذا مشارالیه ساواک اعضای، ضمن تذکر شدیدی بوی یادآور گردید در صورت تکرار عمل فوق و یا استفاده از مخبر عواقب وخیمی در انتظار وی خواهد بود.
به عرض مراتب فوق باستحضار میرساند در زمینه مراقبت از اعمال و رفتار یاد شده بالا آموزشهای لازم به منابع و سایر همکارانی که بوی دسترسی دارند داده شده و اخبار مکتسبه بعدی در این مورد و به موقع اعلام خواهد شد.۲۹
مرحوم مولانا پس از آزادی به فعالیت خود ادامه داده با آن که میدانست ساواک او را تعقیب میکند، دست از فعالیت برنداشت. مأمور ویژه گزارش میدهد:
عبدالرحیم ربانی شیرازی با منزل عبدالحمید مولانا تماس میگیرد و چون وی منزل نبوده شخص دیگری تلفن را برمی دارد و عبدالرحیم ربانی میگوید بنا بود آقای مولانا آدرس یکی از دوستان خود بنام نکوئی که انتشارات قائم در اصفهان به نام وی میباشد بمن بدهد.
رئیس بخش مربوط در مورد انتشارات قائم مینویسد: مراقبت از انتشارات قائم و نکوئی به وسیله سازمان اصفهان ضروری بوده شاید منتج به سرنخی گردد.
سپس در مورد آیت الله ربانی شیرازی در همین سند آمده است:
از جمله روحانیون طرفدار [امام] خمینی است که سوابق وی در ستاد موجود است و اخیراً از زندان مرخص شده و احتمال
فعالیتهای سیاسی از ناحیه وی بعید بنظر نمیرسد. لذا اصلح است چگونگی تماس وی با انتشارات قائم اصفهان از طریق سازمان مربوطه مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.۳۰
بدون تردید نه تنها آیت اﷲ ربانی شیرازی و حجت الاسلام عبدالحمید مولانا پس از تحمل زندان، تبعید، بمبارزه خود ادامه میداند که تمامی مبارزان مسلمان از این طیف بودند و کارنامه ی درخشان مبارزان نشان داد که دستگیری، زندان، شکنجه، تبعید نه تنها آنها را از حرکت باز نداشت که در تصمیم خود مصممتر حرکت مینمودند. خوشبختانه در دهه گذشته بیش از 40 عنوان کتاب اسناد یاران امام خمینی چاپ شده، امید است این مرکز در ادامه کارش بیش از پیش موفق باشد.

ممنوع المنبر شدن

ساواک در آذر 1356 طی یک گزارش 5 صفحه ای تعدادی از وعاظ و علمای قم و شهرهای مختلف را ممنوع المنبر نمود. نصیری طی یک لیست به ریاست شهربانی کشور جهت آگاهی و اقدام ارسال داشت.
در میان دهها شخصیت میتوان از حضرات آیات آقایان:
ابوالقاسم خزعلی، حسن صانعی، عبدالرحیم ربانی شیرازی، میرزا علی مشکینی، محمدمهدی ربانی املشی، جثنی، تعمیرکار
ایلامی، محمدعلی گرامی قمی، صادق خلخالی، محفوظی، معادیخواه، محمد یزدی،... و بیست و دومین شخصیت عبدالحمید مولانا میباشد.۳۱
ساواک یزد گزارش میدهد:
عبدالحمید مولانا اغلب از تفت بیزد آمده به منزل شیخ محمد صدوقی مدرس حوزه علمیه یزد میرود. و صدوقی به فرمانده منطقه ژاندارمری یزد توصیه نموده که موافقت نماید مولانا از تفت به یزد منتقل گردد.
شخص مزبور در اواخر شهریور ماه جاری که فخرالدین حجازی و شیخ محمد حکمت (روحانیون غیر یزدی) در این شهرستان بسر میبرده و از منبر استفاده میکرده اند، در مجالس وعظ آنان شرکت و به طوری که مسموع است فخرالدین حجازی مبلغ /5000 ریال به عنوان کمک به مولانا پرداخته است [شاید مبلغ پیش از آن باشد که حجازی تقدیم ایشان میکرده است]. ضمناً شخص مورد نظر تعدادی کتاب بنام «دادگستر جهان» در اختیار دارد که توسط پارهای از طلاب و روحانیون یزد به فروش میرسد. مراقبت از شخص منظور ادامه دارد و نتایج حاصله مستمراً به استحضار خواهد رسید.
گوشهای از نامه:
در میان اسناد، ساواک گزارش میدهد متأسفانه اصل نامه وجود ندارد. نامه از آیت الله صادق خلخالی به حجت الاسلام عبدالحمید مولانا است که از انارک نائین (دوران تبعید) به مرحوم مولانا نوشته است در نامه آمده است:
با مطالعه کتاب خود را مشغول نمائید حوصله تان سر نرود. یک قدری گله و شکوه را کم نمائید. یعقوب وار شکایت و گله در دل باشد بهتر اثر میکند. باز هم میگویم صبر و بردباری داشته باشید امکان دیدار برای بنده که نیامده و برای وکیلم هم نمیدانم.
آمدن یا نیامدن تقریباً یکسان است و چندان تأثیری ندارد. اگر ممکن است وکیل را عزل کنید شاید برای شما اعضای بیاید.
اما تمام این گرفتاری ها، مصائب برای مرحوم مولانا عادی و قابل تحمل بود. خصوصاً ایشان که نسبت به امام ارادت و خود از فرهیختگان بودند. همواره وقتی جمعیت از حوزه علمیه، وضع تبلیغ میشد از «سکوت» حوزه و عدم «پاسخ گوئی» به نسل جوان شکایت داشت. وعلی رغم این که نشر کتاب به نسبت عظمت حوزه و ضرورت جامعه ناچیز است. وظیفه روحانیت پاسخ به نیاز زمان بود و حتی به آقای حجازی میرسید از این که ایشان برای مبلغان اسلامی می دانست.
محدودیت سرمایه. اعدام امکانات برای چاپ کتاب، عدم همکاری و وحدت میان ناشران نیز از جمله انتقادات ایشان می بود.
گر چه بعد از پیروزی انقلاب توانست به توسعه کارش بپردازد و در کتاب انتشارات دارالفکر جامعه مدرسین و مراکز فرهنگی همکاری کند تا حدی احساس میکرد به اهدافش دست یافته و زمینه را مناسب برای کار میدانست.

کتب منتشر شده قبل از انقلاب اسلامی

1- حاشیه عروةالوثقی، آیت الله خمینی [امام خمینی].
2- حماسه خورشید، هادی دستباز.
3- حماسه شهیدان، 2 جلد، هادی دستباز.
4- دادگستر جهان، آیت الله حاج شیخ ابراهیم امینی.
5- جلوه حق، آیت الله ناصر مکارم شیرازی.
6- همه میخواهند بدانند، آیت الله ناصر مکارم شیرازی.
7- وحی یا شعور مرموز، علامه سید محمدحسین طباطبایی.
8- فاطمه (س) برترین بانو، علامه سید شرف الدین جبل عاملی.
9- تاریخ قم، ناصر الشریعه.
10- هزار و یک دلیل، سید محمد شیرازی.
در نقد جریان ماتریالیسم - مارکسیسم - کمونیسم:
11- فردو جامعه؛ ترجمه مهدی قائنی.
12- دعا از نظر دانشمندان؛ ترجمه مهدی قائنی.
13- مذهب در آزمایشها؛ ترجمه مهدی قائنی.
14- مذهب و سیاست؛ ترجمه مهدی قائنی.
15- دوروئی مارکسیستها؛ ترجمه مهدی قائنی.
16- چهارده داستان؛ حجت الاسلام علی حجتی کرمانی.
17- اسلام و مسائل اجتماعی؛ آیت الله سید حسن طاهری.
18- اصول دین برای همه؛ آیت الله رضا استادی.
19- شرح حال سید جمال الدین اسدآبادی؛ لطف اﷲ اسدآبادی.
20- ارمغان خانقاه؛ رهبر اصفهانی.
21- گمشده شما؛ آیت الله محمد یزدی.
22- نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی 1920 عراق و نقش علماء مجاهدین اسلام؛ محمد صادقی تهرانی؛ قم؛ دارالفکر 1357؛ رقعی؛ 80 ملی؛ 134ص
23- نقش روحایت در اسلام؛ از سخنان امام خمینی؛ 1358.
- آوای انقلاب، برگزیده نامهها، اعلامیهها، نطقهای روشنیبخش و انقلاب آفرین امام خمینی.
24- دین و روان؛ ویلیام جیمز؛ ترجمه مهدی قائنی.
- گمشدة شما؛ آیت الله محمد یزدی؛
25- کتاب 14 داستان حجت الاسلام حجتی کرمانی در سال 1351 بچاپ رسید. اهداء کتاب را مؤلف به:
«برادر رشید و دانشمند محمد جواد حجتی کرمانی» که در آن روزگاران زندان بودند، نمودند در مدت کوتاه کتاب به چاپ پنجم رسید. در مقدمه این چاپ مؤلف مینویسد:
«در قبال انتشار آن همه کتب و نشریات زهر آگین و شهوت آلود و مبتذل که اجتماع ما بویژه نسل جوان را با بحران ها سرگردانی ها، آلودگی ها و مفاسد اجتماعی و نابسامانی های اجتماعی روبرو ساخته، تجدید چاپ مکرر کتابهائی چون «چهارده داستان» که قصه های آن بنیادی انسانی و اخلاقی دارد و هدفی در مسیر شناخت واقعیات ملموس، ناشی از عشق فراوان گروه ها نسبت به فهم و درک حقایق میباشد و برای افرادی که مأیوسانه از انحطاط و سقوط جامعه در میزنند، خود عبری و هشداری است...».
این در حالی است که نویسنده چند بار به ساواک احضار و در اوائل دهه 1350 دستگیر و تبعید به کرمانشاه و ایلام میشود. و ناشر به دلایل متعددی که در چاپ، نشر، پخش کتب اسلامی دانسته، دستگیر و پس از مدتی زندانی تبعید میگردد.
رجوع شود به: آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی بروایت اسناد ساواک/ تهران/ مرکز اسناد تاریخی.

۱. رجوع شود به: آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی بروایت اسناد ساواک/ تهران/ مرکز اسناد تاریخی.
تاریخ سند 7/6/25 از ساواک کرمان دوران ریاست چهرة منفور و مناطق آرشام به ساواک تهران است.
۲. تاریخ سند 7/6/25 از ساواک کرمان دوران ریاست چهرة منفور و مناطق آرشام به ساواک تهران است.
سند مورخ 52/6/28.
۳. سند مورخ 52/6/28.
سند 52/8/26.
۴. سند 52/8/26.
سند 52/8/20.
۵. سند 52/8/20.
52/9/4
۶. 52/9/4
62/9/25.
۷. 62/9/25.
سند 53/4/5.
۸. سند 53/4/5.
سند 53/4/24.
۹. سند 53/4/24.
مقصود آیت الله حاج شیخ صادق خلخالی است.
۱۰. مقصود آیت الله حاج شیخ صادق خلخالی است.
سند مورخ 1353/5/1.
۱۱. سند مورخ 1353/5/1.
تاریخ نامه 53/3/12 ثبت شده است.
۱۲. تاریخ نامه 53/3/12 ثبت شده است.
سند 52/6/13.
۱۳. سند 52/6/13.
سند 52/7/16.
۱۴. سند 52/7/16.
سند 52/5/6.
۱۵. سند 52/5/6.
سند 47/3/22.
۱۶. سند 47/3/22.
سند مزبور فاقد تاریخ است.
۱۷. سند مزبور فاقد تاریخ است.
شیعه و زمامداران خودسر، محمد جواد مغینه از علمای لبنان، ترجمه حجت الاسلام مصطفی زمانی، تهران، انتشارات محمدی.
۱۸. شیعه و زمامداران خودسر، محمد جواد مغینه از علمای لبنان، ترجمه حجت الاسلام مصطفی زمانی، تهران، انتشارات محمدی.
سلام و صلح جهانی، سید قطب، ترجمه حجت الاسلام سید هادی خسروشاهی، حجت الاسلام زین العابدین قربانی، تهران، شرکت سهامی انتشار.
۱۹. سلام و صلح جهانی، سید قطب، ترجمه حجت الاسلام سید هادی خسروشاهی، حجت الاسلام زین العابدین قربانی، تهران، شرکت سهامی انتشار.
زرد های سرخ، تهران، عطائی
۲۰. زرد های سرخ، تهران، عطائی
خواسته های بشر.
۲۱. خواسته های بشر.
توضیح المسائل امام خمینی که بصورت مخفیانه توسط ناشران مختلف در سالهای 1342-1357 در ایران منتشر و گاهی چاپ نجف اشرف به ایران میرسید.
۲۲. توضیح المسائل امام خمینی که بصورت مخفیانه توسط ناشران مختلف در سالهای 1342-1357 در ایران منتشر و گاهی چاپ نجف اشرف به ایران میرسید.
با ضعف مسلمین دنیا در خطر سقوط است، ابوالحسن الندوی، ترجمه حجت الاسلام مصطفی زمانی.
۲۳. با ضعف مسلمین دنیا در خطر سقوط است، ابوالحسن الندوی، ترجمه حجت الاسلام مصطفی زمانی.
تهذیب الاصول، سلسله دروس حضرت امام خمینی.
۲۴. تهذیب الاصول، سلسله دروس حضرت امام خمینی.
تعلیفه عروةالوثقی امام خمینی.
۲۵. تعلیفه عروةالوثقی امام خمینی.
سند 47/3/18.
۲۶. سند 47/3/18.
سند 47/3/19.
۲۷. سند 47/3/19.
گزارش فوق توسط پرویز ثابتی با خط وی به قم فرستاده شده است 53/9/13.
۲۸. گزارش فوق توسط پرویز ثابتی با خط وی به قم فرستاده شده است 53/9/13.
سند 53/3/21
۲۹. سند 53/3/21
سند 1356/5/1.
۳۰. سند 1356/5/1.
سند 1365/9.
۳۱. سند 1365/9.

در
• نیایش واعمال ماه رمضان(جیی)
نیایش
قیمت: ۵۰٬۰۰۰ ریال
• دست جوان در دست علی (ع)
وصیت نامه امیرالمؤمنین (ع) به امام حسن (ع) (ترجمه نامه 31 نهج البلاغه)
قیمت: ۳۵٬۰۰۰ ریال
• مدیریت و مدارا در کلام علی (ع)
عهد نامه امیر المؤمنین (ع) به مالک اشتر
قیمت: ۳۳٬۰۰۰ ریال

* نام کامل:
* ایمیل:


صفحه وب:

محل سکونت:


* نظر:

کد امنیتی:
(لطفا کد داخل تصویر را با دقت وارد کنید.)


www.darolfekr.com
Powered by Ketabname, Qom, Iran - 2014.